052-4423268
השאירו פרטים ונחזור אליכם

 

 

איך לכתוב קורות חיים? כתיבת קורות חיים מקצועיים

  1. דף הבית
  2. בלוג הגיוס שלנו
  3. בלוג למחפשי עבודה
  4. איך לכתוב קורות חיים? כתיבת קורות חיים מקצועיים
קורות חיים מצויר

אם אתם מחפשים עבודה באופן אקטיבי או מחכים להזדמנות שתגיע אליכם, תמיד מומלץ שיהיה לכם קובץ קורות חיים מוכן בשלוף

אני לא מחפש עבודה – האם עדיין צריך קו”ח?

נתקלתי בהמון מקרים שבהם היו לי הצעות עבודה מאוד אטרקטיביות, פניתי למועמדים שלא מחפשים אקטיבית עם הצעה שהייתה מאוד אטרקטיבית עבורם, אך בגלל שלא הכינו קורות חיים בזמן הם פספסו את ההזדמנות. כשבוע לפני כתיבת המאמר, שוחח איתי עצמאי בתחום השיווק הדיגיטלי. העבודה שלו כפרילאנס הצטמצמה באופן משמעותי והוא חיפש לעבוד ב-50% משרה על מנת להשלים הכנסה לעסק שלו. הוא הפסיד פרויקט גדול משום שלקח לו 3 ימים להבין כיצד לכתוב קורות חיים. עד אז הפרויקט הלך לפרלינסר אחר. אגב, זהו לא דבר נדיר שחברות מבקשות מפרילנסרים לחלק מן הפרויקטים קורות חיים.

מסקנה – לא צריך בכל יום לכתוב קובץ קורות חיים אם אתם לא מחפשים באופן אקטיבי, אך מומלץ להכין קובץ ולעדכן אותו כל מספר חודשים. זה לא מזיק ועשוי לאפשר לכם הזדמנויות שצצות מהרגע להרגע.

טיפים לכתיבת קובץ קו”ח

חשוב להבין כי אין דרך אחת נכונה לכתוב קורות חיים, אך כן ישנם עקרונות מנחים שיכולים לסייע לכם להשיג תוצאות מירביות במאמצי חיפוש העבודה שלכם. להלן מספר טיפים שימושיים בכתיבת קורות החיים שלכם:

קורות חיים לדוגמא – מחולל קורות חיים

באינטרנט יש המון פורמטים וקבצים של קורות חיים לדוגמה, אך חשוב להבין שישנם המון פורמטים. לכל מי שרוצה קובץ קורות חיים בעיצוב פשוט, נקי ומבלי לחשוב היכן למקם כל דבר, הכנו עבורכם מחולל קורות חיים שייצר עבורכם קובץ ב-5 דקות בממוצע. לחצו כאן להכנת קורות חיים דרך המחולל. למי שמעוניין להכין בעצמו, בחיפוש בגוגל של המונח: קורות חיים לדוגמא ניתן למצוא מאות פורמטים ודוגמאות לקבצים מוכנים בעברית ובאנגלית.

עיצוב קובץ קו”ח (CV)

כפי שהסברתי בסעיף הקודם – ישנן המון אופציות לבחירה, אז איך יודעים מה לבחור? אם המקצוע שלכם אינו קשור בעיצוב או שמרכז התפקיד אינו כולל חדשנות ויצירתיות כתכונה עיקרית אני ממליץ שלא להתחכם. רצוי לבחור פורמט פשוט, נקי ועדיף בצבע שחור. אם מוסיפים עוד צבעים, חשוב שיהיו צבעים נקיים והפונטים חייבים להיות סטנדרטיים כמו Ariel, Times new roman וכו’. שימו לב שאם אתם מוסיפים אלמנטיים עיצוביים לקובץ הוא עשוי שלא להפתח טוב בכל מהמערכות והמכשירים הסלולריים ולכן, כפי שהסברתי מקודם, עדיף שלא להתחכם. עבור אלו שעוסקים במקצועות העיצוב – חד משמעית מצופה מכם להיות יצירתיים ולכן הכללים האלו אינם חלים עליכם.

סדר נכון בקובץ קורות חיים

זכרו כי מטרת הקובץ היא לשווק אתכם ואת הניסיון שלכם. לסדר שבקובץ משמעות רבה, שכן מגייסים לרוב משקיעים 20-30 שניות ומקבלים החלטה האם לקרוא עד הסוף או לעבור לקובץ הבא. אז מהו הסדר המומלץ? התחלה עם פרטים אישיים כמו שם, עיר מגורים, נייד, אימיים וכו’. לאחר מכן ניסיון מקצועי בסדר יורד (ניסיון עדכני למעלה). ככל שהשנים מתרחקות מומלץ בהדרגה לפרט פחות. לאחר הניסיון המקצועי מומלץ לשים את ההשכלה שלכם, שירות צבאי (במידה ואתם מעוניינים), שפות, תוכנות, קורסים והכשרות מקצועיות. עבור מועמדים שהתוכנות המקצועיות הן פן חשוב בעבודתם מומלץ לשלב את השימוש בתוכנות כאשר אתם רושמים את הניסיון המקצועי – לדוגמא: ביצוע אופטימזיציה של קמפיינים ממונים בגוגל אדס. עבור מחפשי עבודה ללא ניסיון רחב או ללא ניסיון כלל, מומלץ להתחיל מההשכלה ולפרט יותר על פרקטיקום או הכשרות מקצועיות עם התנסות. אם יש לכם קורות חיים עשירים ועברתם מספר עבודות, מומלץ להוסיף תמצית או סיכום קצר בתחילת הקובץ.

מה רושמים בתוכן קו”ח

מרבית החברות והארגונים הגדולים עובדים עם תוכנות גיוס. התוכנות הללו מבצעות סינון אוטומטי לפי מילות מפתח המופיעות בקובץ קורות החיים שלכם. כך לדוגמא המגייס יריץ חיפוש של כל המועמדים שיש להם בקורות החיים את השילוב של מילות המפתח מנהל/ת מכירות. כל מי שקובץ קורות החיים שלו אינו מכיל את צמד המילים הללו לא יופיע בחיפוש גם אם הוא מתאים למשרה (וזה קורה המון פעמים). מה עושים? כאשר אתם רושמים את קורות החיים שלכם, באופן אינטואיטיבי תבחרו בביטוי שבו קראו לתפקיד בארגון שלכם. חשוב לשלב בקורות החיים את המילים החשובות ב2-3 וריאציות בכדי להופיע בחיפוש. לדוגמא: מנהל מכירות, ניהול מכירות, אחראי מכירות. חשוב לא לעשות זאת באופן שקוף, אלא לשלב בכל פעם שאתם משתמשים בביטוי בצורה אחרת. כמו כן נסו לחשוב כמו המגייסים – אלו דברים חשובים כאשר מגייסים לתפקיד שלכם ומשם גזרו מילות מפתח שחייבות להופיע בקובץ שלכם.

 

ומה לגבי כתיבת התוכן עצמו? מומלץ לכתוב בבולטים מתומצתים. לדוגמא:

2017-2020 – מנהל קמפיינים PPC, חברת XXX בע”מ

ניהול תקציבי שיווק ברשתות החברתיות פייסבוק וטאבולה בתקציב חודשי של כ200,000 ש”ח

ביצוע אופטימיזציה לקמפיינים והגדלת הROI החודשי

בקרה ומעקב אחרי ביצועי קמפיינים במחלקת המכירות כולל סקירת קמפיינים שבועית עם המנהלים לביצוע שיפור

הקפידו על ניסוח אחד ומקצועי המתאר את מה שעשיתם באופן טכני. קורות החיים הם לא המקום לפרט לעומק, בשביל זה יש ראיון טלפוני ו/או ראיון מקצועי. המגייסים מחפשים התאמה לניסיון.

הוספת הישג משמעותי לקורות החיים

מומלץ מאוד להוסיף למשרה האחרונה שלכם (ואם היו לכם לפחות 3-4 משרות גם לשנייה) שורה נפרדת של הישג משמעותי. בשורה-שתיים לתאר תהליך קצר, פרויקט או כל דבר שאתם יזמתם והובלתם והביא להגדלת מכירות, קיצור זמנים, עלייה בתפוקה, חסכון בכספים וכו’.

האם מומלץ לכתוב קורות חיים בעמוד אחד  

במשפט אחד – מומלץ לכתוב קורות חיים המכילים בצורה המשקפת ומשווקת בצורה הטובה ביותר את הניסיון המקצועי שלכם. בין אם מדובר בעמוד אחד, שניים ולעיתים גם יותר. אי שם, לא ברור מתי, החל מאין קונספט של קורות חיים בעמוד אחד. אין שום סיבה להצמד לקונספט הזה, אלא אם קורות החיים שלכם אינם זקוקים ליותר מעמוד בודד. כמובן שלא מומלץ לכתוב יותר מ-2-3 עמודים. בסופו של דבר הניסיון הרלוונטי למעסיקים הוא לרוב התפקיד-שניים האחרונים שעשיתם. אם יש לכם ניסיון רחב, מומלץ לפרט על התפקיד הראשון ב-6-10 בולטים ובהדרגה להוריד את כמות הבולטים. בתפקידים ישנים מאוד אפשר לרשום רק את התפקיד, החברה והשנים ולתאר במשפט אחד.

אילו פרטים מומלץ לרשום ואילו להשמיט

מצד אחד, לרשום את כל הפרטים מייצר שקיפות וכנות, אך מצד שני המגייסים לעיתים פוסלים קורות חיים בגלל שהם לא אוהבים “מבוגרים”, “אנשים שגרים רחוק”, “התפקיד הוא רק לגבר או רק לאישה” וכו’. בתיאוריה פסילת מועמד על פי סטטוס משפחתי, מקום מגורים, גיל וכו’ זה לא חוקי. במציאות, בלתי אפשרי לדעת שזו הסיבה שבגינה נפסלה המועמדות. בפועל, כתיבה נכונה של פרטים עשויה להעניק לכם הזדמנויות (שמה לעשות…) לא הייתם מקבלים אם הייתם רושמים את כל הפרטים. אינני מסכים עם זה, אך זוהי המציאות. שימו לב שגם מי שחושב להתחכם ולא לרשום גיל לדוגמא, ברגע שאתם רושמים את השנים של השירות הצבאי או התואר שלכם, או לסירוגין מסתכלים מתי התחילה העבודה הראשונה שלכם. הם מגלים בשנייה בדיוק פחות או יותר מה הגיל שלכם. יתרה מכך, תוכנות הגיוס מזהות זאת באופן אוטומטי. אז גם כאשר מנסים להתחכם, צריך להבין שבסופו של דבר אנשי הגיוס והטכנולוגיה הופכים ליותר מתוחכמים. ומה בכל זאת מומלץ?

ת.ז – אין סיבה לרשום בקורות החיים אלא אם מבקשים באופן ספציפי.

עיר מגורים – אם אתם רוצים להתקבל למשרה שמעט מרוחקת מהיכן שאתם גרים, שווה לשקול לא לרשום את עיר המגורים שלכם.

מצב משפחתי – אין חובה או סיבה אמיתית לרשום את המצב המשפחתי שלכם וכמה ילדים יש לכם.

פרטי התקשרות – חובה לשים מייל וטלפון בכדי שניתן יהיה להשיג אתכם. מומלץ להוסיף תיק עבודות, לינקדין וכו’ במקרים שיש ערך מקצועי מוסף.

תאריך לידה – אין סיבה אמיתית לרשום את תאריך הלידה, אלא אם זה יכול בצורה מסוימת לתת לכם יתרון עבור משרות ספציפיות.

האם מומלץ להכין כמה קבצי קורות חיים (מספר גרסאות)

תלוי בניסיון המקצועי שלכם ובעבודה שאתם מחפשים. בתחומים רבים מבצעים תפקידים משולבים שבהם צוברים ניסיון שיכול לסייע במציאה של יותר ממשרה אחת בעתיד. אם זהו אכן המצב, מומלץ להכין 2 קבצים שכל אחד מהם מדגיש את הניסיון המקצועי שרלוונטי למשרה מסוימת. למי מכם שמחפש עבודה בחברות גלובאליות אבל לא רק, מומלץ להצטייד בקבצים גם בעברית וגם באנגלית. איך יודעים איזה קובץ להגיש? לפי שפת המודעה.

פורמט קובץ קורות חיים – וורד (Word) או PDF?

כל מערכות הגיוס בלי יוצא מן הכלל מתקשות להתמודד עם חלק מקבצי הPDF. לכן, כאשר אתם שולחים קובץ PDF, אתם מגדילים את הסיכוי לתקלה טכנית עם הקובץ שלכם. נכון שבוורד אפשרויות העיצוב מוגבלות ובPDF קל יותר לעצב קבצים, אך אם הקובץ נראה מקצועי מה שחשוב זה התוכן. עבור מעצבים גרפיים ומקצועות הדורשים יצירתיות, כן מומלץ לשלוח PDF משום שזהו כרטיס הכניסה שלכם לארגון. מומלץ לקרוא מדריכים באינטרנט על קבצי PDF ויכולת הקריאה שלהם במערכות שונות, שכן אתם עשויים להשקיע שעות בעיצוב קובץ שמחצית ממערכות הגיוס לא יכולות לקרוא.

לסיכום

כיצד תסגננו ותכתבו את קובץ קורות החיים שלכם ישפיע משמעותית על מהירות ואיכות העבודה שתמצאו. אני ממליץ בחום לקרוא היטב את המדריך וליישם את הטיפים. מניסיון אישי שלי זה הגדיל משמעותית את כמות המשרות למועמדים שבנו נכון את הקבצים שלהם.

על הכותב

רועי ברק הוא הבעלים של חברת ההשמה RecruitX ושל חברת הייעוץ קבוצת ברק לעסקים. רועי מסייע לעסקים וארגונים רבים בגיוס עובדים בתחומי ההיטק, דיגיטל ובכירים.

אולי יעניין אותך גם: